Hitler-malerier Til Salg I Berlin Blev Beslaglagt Som Falske

Indholdsfortegnelse:

Video: Hitler-malerier Til Salg I Berlin Blev Beslaglagt Som Falske

Video: My Friend Irma: The Red Hand / Billy Boy, the Boxer / The Professor's Concerto 2024, Kan
Anonim

Nyheder

Image
Image

Opdatering: Siden den originale offentliggørelse har politiet i Berlin beslaglagt malerierne og mener, at de er falske, ifølge BBC. Berlin-politiet twitrede, at de havde åbnet en undersøgelse af”forsøg på svig” og”forfalskning af dokumenter”. Der er ikke foretaget arrestationer.

De, der er mindre optaget af kunstnerisk kvalitet og mere med historisk betydning, byder muligvis snart på disse malerier af den tidligere nazi-diktator Adolf Hitler. Oprettet i begyndelsen af det 20. århundrede, da Hitler stadig var en håbende kunstner, skildrer disse akvareller tre bukoliske scener: bjergtoppe, stille floder og en mand, der sidder roligt under et bøjende træ. Ifølge auktionærer har malerierne ingen kunstnerisk værdi, men de kan stadig sælge for tusinder af euro på grund af kunstnerens berygtelse.

Image
Image

Foto: Kloss Auktionshaus

Heinz-Joachim Maeder, en talsmand for Kloss-auktionshuset i Berlin, sagde til Reuters:”Hvis du går ned ad Seinen og ser 100 kunstnere, vil 80 være bedre end dette. Værdien af disse objekter og medieinteressen skyldes navnet i bunden.”

Før første verdenskrig forsøgte Hitler at leve som maler i München og producerede snesevis af postkort og malerier. Hans bredere drøm om at blive kunstner blev imidlertid forhindret, da han to gange undlod indgangseksamen til Wien Akademi for Kunster. Selvom Hitler senere beordrede, at hans kunstværker skulle ødelægges, findes der stadig flere hundrede, hvoraf mange ejes af den amerikanske hær. Andre bor i private samlinger af enkeltpersoner og museer.

Hitler painting of a river
Hitler painting of a river
Image
Image

Foto: Kloss Auktionshaus

I 2014 solgte en akvarel på et registeringskontor i München for $ 148.000, og i 2009 blev en samling af 13 malerier solgt for $ 147.000.

Mens mange kunstsamlere muligvis styrer disse malerier, både på grund af deres mangel på kvalitet og deres tragiske foreninger, forventes der stor efterspørgsel efter disse værker. Tilbudsgivere i England, Skandinavien, USA og Rusland rapporteres at være meget interesserede.

Image
Image

H / T: BBC

Anbefalet: